قیمت پسته

یکی از فاکتورهایی که هنگام خرید پسته ذهن مردم را مشغول می­کند، قیمت پسته است که به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما به عنوان یک خریدار باید فاکتورهای مهمی که بر روی قیمت پسته تاثیر می­گذارد را بدانید. یکی از سنت‌های قدیمی در ایران خرید آجیل است. انواع مختلفی از آجیل وجود دارد. هر کدام از آن­ها فواید بسیاری برای سلامتی انسان­ها دارند. یکی از آن­ها پسته است. پسته که از درخت پسته به دست می ­آید، بیشتر در خاورمیانه و آسیای میانه قرار دارد. این آجیل در کشورهایی مانند ایران، سوریه، ترکمنستان و افغانستان رشد می­کند. انواع مختلفی از پسته وجود دارد. در ایران شهر کرمان و شهرستان رفسنجان مرکز اصلی تولید پسته محسوب می‌شوند. برای اینکه یک پسته مرغوب بخرید، عوامل بسیاری تعیین کننده هستند. اما موردی که فکر اکثر افراد را به هنگام خرید پسته مشغول کرده است، قیمت پسته می­باشد.

از آنجا که انواع مختلفی از پسته وجود دارد، بنابراین قیمت‌ها نیز متفاوت است. به همین دلیل اغلب افراد هنگام خرید پسته سردرگم خواهند شد. در این مطلب ما قصد داریم درباره قیمت پسته و عواملی که بر روی آن تاثیر می­گذارند را بررسی کنیم. چنانچه می­خواهید در مورد قیمت پسته بدانید، پیشنهاد می‌کنیم تا آخر این مقاله همراه ما باشید. برای خرید بهترین و مرغوب­ترین پسته می­توانید به الو پسته مراجعه کنید. الو پسته تولید و پخش پسته رفسنجان را بر عهده دارد. انواع مختلف پسته­ های تازه و مرغوب را تولید کرده و در سراسر کشور پخش می­کند. برای سفارش پسته کافی است تا با الو پسته تماس بگیرید.

 

عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت پسته

عوامل بسیاری بر روی قیمت پسته تأثیر می‌گذارد. برای مثال، اینکه پسته دیر رس است یا زود رس؟ یا اینکه درخت چه مقدار گل دهی کرده؟ و غیره از عواملی هستند که قیمت پسته را تعیین می­کنند. برای مثال، از آنجا که پسته اکبری باردهی کمی در سال داشته و کیفیت آن بالا است، پس قیمت این پسته به پسته­ های دیگر بالاتر است. عواملی چون هزینه ­های پرورش، کود، وسایل و ابزاری که استفاده شده و غیره بر روی قیمت پست تاثیرگذار بوده و می­تواند آن را کم یا زیاد کند. یکی دیگر از مواردی که بر روی هزینه پسته تاثیر می­گذارد، نگهداری درست و اصولی از پسته­ها است. بدیهی است که شرایط مهیا و مناسب برای نگهداری صحیح محصول به حفظ کیفیت آن کمک کرده و در نتیجه موجب افزایش قیمت آن می­شود. عوامل دیگری که بر روی قیمت پسته تاثیر می­گذارد عبارتند از:

 • اونس پسته
 • کیفیت پسته
 • نوع پسته

هر کدام از موارد بالا بر روی قیمت پسته تاثیر می­گذارند، برای اینکه با آن­ها بیشتر آشنا شوید، در ادامه قصد داریم تا درباره هر کدام از آن­ها توضیح مختصری بدهیم.

اونس پسته

یکی از عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت پسته، اونس پسته است. اونس، از واحد اندازه گیری پسته می­باشد. هر چه پسته کوچکتر باشد، درشت تر است. بنابراین ارزش آن بالاتر می‌رود. برای مثال، پسته اکبری اونس ۱۸ دارد. بنابراین یک پسته مرغوب و با کیفیت محسوب شده و قیمت آن بالاتر است. برای اندازه گیری اونس، ۱۴۲ گرم پسته را وزن کرده و سپس تعداد آن را می شمارند. در آخر عددی که به دست می­آید را بر ۵ تقسیم می­کنند. عدد به دست آمده اونس پسته است.

انواع مختلف پسته

به طور کلی، پسته دو دسته فندقی و بادامی تقسیم می­شوند. پسته­ هایی مانند کله قوچی و اوحدی و در دسته فندقی قرار دارند. پسته­ های اکبری، احمد آقایی و ممتاز در دسته بادامی هستند. دسته بندی دیگری که می­توان برای پسته در نظر گرفت، شامل دسته زود گل، متوسط گل و دیرگل هستند. تقسیمات دیگر بر اساس زمان رسیدن محصول می­باشد که شامل گروه‌های خیلی زود رس، زودرس، متوسط رس و دیر رس است. هر کدام از این پسته ­ها قیمت متفاوتی دارند.

زمانی که شما به یک فروشگاه برای خرید پسته مراجعه می­کنید، این نکته را متوجه خواهید شد که قیمت انواع پسته­ها باهم متفاوت است. نکته دیگری که بر روی قیمت پسته تاثیر می­گذارد، کیفیت آن است. شما به عنوان خریدار باید بتوانید پسته با کیفیت را از پسته بی‌کیفیت تشخیص دهید. به همین دلیل در ادامه می­خواهیم روش­های تشخیص پسته با کیفیت را از پسته بی کیفیت به شما بگوییم.

قیمت پسته
قیمت پسته

روش­های تشخیص پسته با کیفیت

زمانی که برای خرید پسته به فروشگاه مراجعه می­کنید، دانستن نکات زیر به شما کمک می‌کند تا یک پسته با کیفیت و مرغوب را انتخاب کرده و خریداری کنید:

 • مغز دانه چروکیده و رنگ پریدگی ندارد.
 • پوست پسته تیرگی و کدری ندارند.
 • میزان چربی پسته از عوامل تشخیص پسته با کیفیت است.
 • پسته مرغوب رنگ زرد یا سبز تیره دارد.
 • پسته باید خندان باشد.
 • پسته نباید کرم خوردگی و سوراخ داشته باشد.
 • بوی پسته مطبوع باشد.
 • اندازه­های پسته یکسان است.
 • کپک زدگی و نرمی در مغز وجود ندارد.
 • از افزودنی­ها برای پوشاندن عیوب پسته استفاده نشده باشد.

نکته دیگری که برای قیمت پسته باید بدانید این است که چه زمانی برای خرید پس بهتر است؟ این مورد نه تنها بر روی قیمت پسته بلکه بر روی مرغوب بودن پسته نیز تاثیر می­گذارد در ادامه مطلب بهترین زمان خرید را بررسی می­کنیم.

زمان خرید پسته

در استان‌های مختلف زمان مناسب برای برداشت پسته ماه شهریور است. اما ممکن است برداشت از اواخر مرداد تا اواخر شهریور باشد. زمانی که برداشت رخ داد، پسته خام روانه بازار می‌شود. پس باید توجه داشته باشید چنانچه قصد دارید پسته فرآوری شده تهیه کنید، باید حداقل یک ماه پس از برداشت صبر کنید. بدین ترتیب در مهر ماه می­­توانید پسته خریداری کنید. هنگام خرید پسته باید کیفیت، مراحل فرآوری شده و قیمت پسته را در نظر بگیرید.

دلایل خرید پسته از رفسنجان

از آنجا که بازار ایران رشد کرده و ایران به سومین کشوری تبدیل شده که پسته مصرف می­کنند. مصرف پسته در ایران به 49504 رسیده است. با وجود اینکه ایران سومین کشور مصرف کننده در جهان است و مشکلات بسیاری برای صادر کردن وجود دارد، اما بازهم بزرگترین صادر کننده پسته در جهان محسوب می‌شود. یکی از قطب­هایی که مرغوب­ترین پسته­ ها را در ایران دارد، شهرستان رفسنجان می­باشد. این شهرستان لقب بزرگترین تولید کننده پسته در جهان را کسب کرده است. زیرا کیفیت پسته در این شهرستان بسیار بالا می­باشد. کشورهای ترکیه، عمان و عراق استقبال فراوانی از خرید پسته رفسنجان می­کنند. بنابراین پسته رفسنجان یکی از بهترین گزینه­ ها برای معاملات ارزی و وارد کردن ارز به کشور شناخته می‌شود.

 در آخر

یکی از سالم­ترین میان وعده­ها آجیل­ها مخصوصا پسته است. چرا که طیف گسترده­ای از مواد مغذی را دارد. برای خرید پسته به نکاتی که در بالا اشاره شده توجه کنید. نکته­ای که باید در نظر بگیرید این است که از خرید پسته آب خندان اجتناب کنید. این پسته، جزو پسته­ هایی است که بر اثر شوک حرارتی یعنی آب گرم و سرد لب باز کردند و بی‌کیفیت محسوب می‌شود. مهم­ترین عاملی که بر روی قیمت پسته تاثیر می­گذارد، کیفیت آن است. نکاتی که برای شناخت پسته با کیفیت از بی کیفیت در بالا به آن­ها اشاره کردیم را فراموش نکنید.

برای خرید پسته بجای مراجعه به فروشگاه ­ها و تلف کردن وقتتان می­توانید به فروشگاه­های اینترنتی مراجعه کنید. بدین ترتیب هم در وقتتان صرفه­ جویی کردید و هم هزینه­ های خود را کاهش داده ­اید. یکی از فروشگاه­های اینترنتی که می­توانید برای خرید برای تهیه پسته با مراجعه کنید، الو پسته برای اطلاع از کیفیت و مرغوب بودن و قیمت پسته می­توانید با ما تماس بگیرید. 09214486127

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

enemad-logo