انواع پسته | پسته خام و طعم دار

یکی از آجیل­های خوشمزه و منحصر به فرد پسته است که بخاطر طعم و رنگش معروف شده است. از قدیمی­ترین آجیل­های جهان پسته محسوب می­شود.

این آجیل در خاورمیانه از سال­های دور کشت می­شده است. پسته نیز مانند سایر آجیل­ها دارای مواد مغذی مفید بسیاری است.

اما وجود برخی از خواص منحصر به فرد، آن را از سایر آجیل­ها متمایز می­کند. پسته انواع مختلفی شامل طعم دار، خام، پودر، خلال پسته دارد که می­توان آن را در پخت شیرینی و مواد غذایی استفاده کرد.

این مغز فواید تغذیه­ای بسیاری دارد. به همین دلیل بسیار پر طرفدار است. انواع پسته در ایران وجود دارد و احتمالا نام آن­ها را هنگام خرید شنیده­اید.

ممکن است به دلیل تنوع انواع پسته هنگام خرید با مشکل مواجه شده باشید. ممکن است با نام پسته یک تصویر در ذهن شما ایجاد شود و این کاملا طبیعی است.

اما در جهان، انواع مختلفی از پسته وجود دارد و شکل ظاهری آن­ها نیز متفاوت است. 60 نوع پسته مختلف توسط گیاه شناسان در ایران شناخته شده است.

به همین دلیل قصد داریم تا در این مقاله درباره انواع مختلف پسته صحبت کنیم. تا شما هنگام خرید پسته دیگر با مشکل مواجه نشوید. همچنین برای خرید پسته می­توانید به سایت فروشگاهی الو پسته مراجعه کنید.

انواع پسته بر اساس ظاهر

همان­طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، در جهان انواع مختلفی از پسته وجود دارد. بیش از 60 نوع آن در ایران یافته شده است.

اما به­ طور خلاصه، پسته در ایران به دسته­های زیر تقسیم بندی می­شود:

از لحاظ ظاهری انواع پسته به دو دسته پسته فندوقی و بادامی تقسیم می­شوند. در ادامه هر یک از آن­ها را توضیح می­دهیم.

انواع پسته 2

انواع پسته: پسته فندوقی

پسته فندقی یکی از معروف­ترین انواع پسته است. این پسته به عنوان پسته اوحدی نیز شناخته می­شود.

به دلیل اینکه این نوع پسته به شکل فندق است، به نام پسته فندقی شناخته می­شود. در نقاط دیگر در جهان این پسته به نام پسته Round (گرد( شناخته می­شود.

این پسته تقریبا در تمام استان­ها کشت می­شود. برای مثال در شهرهای کرمان، یزد، خراسان رضوی، فارس، مرکزی، قزوین و حتی تهران کاشته می­شود.

اما مهم­ترین استانی که این پسته را می­کارد، کرمان است.

پسته فندقی نیز انواع مختلفی دارد که مهم­ترین آن­ها پسته کله قوچی و اوحدی هستند. یکی از محبوب­ترین پسته ­ها پسته کله قوچی است که بیشتر برای صادرات کشت می­شود.

پسته اوحدی معروف­ترین پسته در سطح کشور شناخته می­شود. پسته اوحدی در اواسط شهریور برداشت می­شود.

به همین دلیل تازه آن را می­توانید در مغازه­ها پیدا کنید. اگر نوع شور و خشک آن را می­خواهید خریداری کنید، کمی باید صبر کنید و از آجیل فروشی­ها یا قنادی­ها بخرید.

پسته اوحدی حدود 60 تا 70 درثد محصولات پسته در ایران را به خودش اختصاص داده است.

دلیل اینکه اسم این پسته اوحدی است، این است که در دهه­ ها 20 و 30 کشاورزی به نام اوحدی در روستای فتح آباد شهرستان رفسنجان این پسته را شناسایی کرد و سپس فامیلی خود را بر روی آن گذاشت.

حدود 3 دهه است که در جاهای دیگر ایران از جمله خراسان این پسته یافت شده است. این پسته که نام دیگر آن فندقی است، به دلیل ظاهر گردش مشهور شده است.

انواع پسته: پسته بادامی

نوع دیگری که در دسته بندی انواع پسته قرار دارد، پسته بادامی است. اسم اصلی این پسته، پسته بادامی زرند است. بنابراین از نامش پیداست که در شهرستان زرند کرمان کشت می­شود.

پسته­ های اکبری، احمدی آقایی و پسته سفید نوق در این دسته قرار می­گیرند. البته طبق تحقیقات کشت این نوع پسته، در خراسان بیشتر از سایر شهرهای ایران است.

اما در شهرهای کرمان و یزد نیز این پسته کشت می­شود.

پسته اناری - پسته فلفلی - پسته گلپر و سرکه - پسته زعفرانی

انواع پسته: پسته کله قوچی

یکی دیگر از محبوب­ترین انواع پسته، پسته کله قوچی است. البته محبوبیت این پسته تنها در ایران نیست و این پسته در سراسر جهان محبوب می­باشد.

چراکه بخش اعظم این نوع پسته به خارج از کشور صادر می­شود. این پسته به درشتی و گران بودن معروف است. این پسته به ظاهر گرد بوده و مغز آن نسبت به سایر پسته ­ها درشت­ تر است.

رنگ مغز قرمز و خاکستری و رنگ پوستش سفید است. به دلیل اینکه این پسته درشت است، در هر کیلو تعداد کمی از آن وجود دارد.

به دلیل اندازه بزرگ آن و شکل و شمایل گردش، در بازار بسیار محبوب است. طعم آن بسیار لذیذ می­باشد. این پسته در دهه دوم شهریور برداشت می­شود.

انواع پسته: پسته احمد آقایی

پسته احمد آقایی یکی از تازه ترین انواع پسته محسوب می­شود. این پسته محصول دهی بالا و زمان کم برای باردهی لازم را دارد.

به همین دلیل به یکی از بهترین انواع پسته برای صادرات تبدیل شده است. رنگ این پسته سفید، مغز آن قرمز رنگ است.

چنانچه به طعم مواد غذایی خود توجه می­کنید، پیشنهاد می­کنیم این نوع پسته را امتحان کنید. چرا که این پسته با طعم دلپذیری که دارد نه تنها در ایران بلکه در جهان نیز معروف است.

این پسته نسبت به کله قوچی و اکبری قیمت بسیار پایینی دارد. این پسته در شهرهای کرمان و شهرستان رفسنجان کشت می­شود. از این پسته برای پسته خلالی نیز استفاده می­شود.

انواع پسته: پسته اکبری

پسته اکبری یکی از انواع پسته با ارزش در ایران شناخته می­شود. این پسته بالاترین ارزش اقتصادی در ایران را دارد. این پسته به شکل بادامی شکل بوده که درشت و کشیده است.

رنگ این پوست آن استخوانی و مغز آن بنفش و قهوه­ای است. در دهه سو شهریور این پسته برداشت می­شود. به همین دلیل می­توان نتیجه گرفت که در برابر گرمای تابستان آسیب زیادی می­بیند.

انواع پسته در رفسنجان

زمانی­که صحبت از پسته می­شود، به دنبال آن نام شهرستان رفسنجان هم می­آید. زیرا این شهر به پسته­هایش معروف است.

به همین دلیل لقب شهر پسته به او داده­اند. اکثر مردم فکر می­کنند که پسته رفسنجان یک نوع پسته است. این تصور اشتباه است.

در این شهر انواع پسته کشت می­شود. مهم­ترین آن­ها شامل اکبری، کله قوچی، احمد آقایی و اوحدی است. برای خرید انواع پسته در رفسنجان می­توانید به سایت فروشگاهی الو پسته مراجعه کنید.

شناخت پسته مرغوب

زمانی که قصد خرید پسته دارید، این طبیعی است که به دنبال بهترین پسته ­ها بوده و انتظار داشته باشید که یک پسته با کیفت و مرغوب خریداری کنید.

با وجود اینکه برخی از شرکت­ها ترفندهایی برای پوشاندن عیوب پسته دارند، اما روش­هایی وجود دارد که می­توانید پسته مرغوب را تشخیص دهید.

اگر پسته با پوست خریداری می­کنید، به دنبال آن­هایی باشید که بدون لک هستند. حتی وجود شکاف یا ترک خوردن دهانه آن نیز نشان­دهنده پسته نا مرغوب است.

پسته­ هایی که شکاف آن­ها باز نشده است، نشان­دهنده این است که هنوز نرسیده­اند. مغز پسته باید زرد یا سبز تیره باشد. اگر پسته خام خریداری می­کنید، پسته نباید بوی کهنگی بدهد.

سخن آخر انواع پسته مرغوب

در این مقاله انواع پسته را بر اساس ظاهر آن­ها نام برده و توضیح دادیم. سپس خصوصیات هر کدام از آن­ها را نام برده و گفتیم که در کدام شهر بیشتر کشت می­شود.

برخی از آن­ها که به خارج از ایران صادر می­شود را نام بردیم. معروف­ترین و گران­ترین آن­ها را گفتیم. به طور کلی، پسته فواید بسیاری دارد و خوردن یک یا دو مشت در روز باعث می­شود تا از فواید آن بهره مند شوید.

چنانچه قصد دارید پسته خریداری کنید، می­توانید به فروشگاه اینترنتی الو پسته مراجعه کنید. الو پسته انواع پسته رفسنجان را به صورت خام، طعم دار، خلال و غیره می­فروشد. 09214486127

انواع پسته 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

enemad-logo